KreaKom Masterclass: Ledelse og Udvikling af Kreative Organisationer og Grupper (dag 2)
Arrangement

Denne masterclass er udviklet til bureauer og andre kreative organisationer, der arbejder i tværfaglige samarbejder og ønsker at udvikle deres metoder til at planlægge, facilitere og engagere mennesker omkring effektive og ambitiøse kreative produkter.
Deltagerne får her indblik og træning i værktøjer til effektivt og inspirerende at lede gruppers arbejde mod resultater. Vi vil se på, hvordan man gennem procesdesign og procesledelse optimerer både trivsel og resultat med inspiration fra metoder som Design Thinking, Double Diamond og Collective Genius modeller. Værktøjerne er også brugbare, hvor man ønsker at udvikle nye samarbejds- og kvalitetssikringsformater, der også kan fungere i sammenhænge med outsourcing og AI.
Vi supplerer værktøjerne med et kig på den enkelte deltager og dennes ledelsesstil. Vi benytter en gratis ledelsestest som udgangspunkt for arbejde med udvikling af egne ledelsesværktøjer og metode og supplerer den med individuelt forberedelsesarbejde der skal ske online mellem de to kursusgange og varer ca 1 time.
Målgruppe
Kurset henvender sig til bureauledere, kreative ledere, projektledere, teamledere og andre, der har ansvar for, at en gruppe af mennesker sammen når kreative resultater.
Udbyttet for deltagerne er værktøjer til at optimere arbejdet i grupper samt øget bevidsthed og tydelig metode til, hvordan de selv tager ledelse i grupper og får skabt både effektive og ambitiøse forløb. Virksomheder, der sender en deltager vil opleve at få en selvstændig og strategisk tænkende procesleder tilbage, der ud fra en pallette af metoder kan vurdere behov og muligheder strategisk og tilpasse proces og gruppekultur til den enkelte opgave og kunde.
Underviseren
Underviser Thea Mikkelsen (MA & MSc) har været konsulent og coach i de kreative brancher i over 15 år. Hun arbejder både i Danmark, Norge, Tyskland og Frankrig og bor til daglig i Italien. Hendes tilgang er præget af en dyb interesse for de relationelle dynamikker i kreativt arbejde og studier i, hvordan man sikrer ambitiøse resultater i grupper, hvor der arbejdes effektivt mens mennesker trives og forskellighed bliver en ressource.
____________________________________________________________________________________________________________
Praktisk information
Der er afsat to dage til denne masterclass.
Den første Masterclass er 28. april 13.00 – 17.00.
Du er automatisk tilmeldt begge masterclass når du tilmelder dig dag 2.
Begge masterclass er inkluderet i prisen.
Prismodeller:
Prismodel A:
Pr. deltager, DKK 8.000 (refusion for medlemmer DKK 1200)
Der er max. 12 pladser pr. hold.
Prismodel B:
Bureauspecifikt forløb:
Det er muligt at lave et bureauspecifikt forløb, hvor underviser Thea Mikkelsen kommer ud til jeres bureau og sammensætter Masterclassen ud fra jeres ønsker og præferencer.
Kontakt projektleder for events og samarbejder, Sofie Meilstrup, på sm@kreakom.dk for yderligere information.
Lolita Lateefah Angellina Bellstar, Founder / Head writer
“Gennem kurser med Thea Mikkelsen samt løbende at bruge Thea som konsulent, har vi i Sequoia Global Alliance udviklet gængse forretningsrelationer i ind og udland til respektfulde og værdiskabende venskaber, mens provenuet er vokset i takt med os selv.
Vores flagskib, Blue sky serien, Sommerdahl, er med få undtagelser, udviklet og produceret af det samme hold gennem alle 7 år. Jeg er taknemmelig og stolt af at medarbejderene har haft lyst til at blive. Loyaliteten er også at finde hos de mange seere i de 42 lande serien bliver vist. Begge dele siger noget om den energi det giver et firma at tage udgangspunkt i ledelsens udvikling.
Jeg vil anbefale Thea Mikkelsen og hendes kurser til enhver der ønsker fremgang. I dem selv. Og i verden. “